Има толкова много любители кулинари, които нямат блогове, а готвят много интересни ястия, готвят с любов и го правят по най-всеотдайния начин. Те четат от старите готварски книги, имат рецепти, събирани и надраскани на ръка в някоя тетрадка или пък импровизират. Готвят с желание, обичат да посрещат гости и го правят от сърце.
В новата ми рубрика "Готвим заедно с", реших да ви представям такива интересни личности и да ви запознавам с техните рецепти. Те имат свое виждане по въпроса как да се направи дадено ястие, далеч от суетата на лукса, сатенената покривка и приборите, излъскани до блясък. За тях е важно в кухнята им да ухае на топло изпечен хляб и чубрица и да събират цялото семейство на масата.
Днес ще ви срещна с Иван Койчев - запален кулинар, който обича добрата храна и добрата компания. Притежава доста книги, но в повечето случаи импровизира. Той готви и пазарува у дома. Жена му е късметлийка :) За рожденния ден на сина си направи мъфини за училище. Показа ми как се прави суши в домашни условия. Благодаря му за отзивчивостта и за това, че ми позволи да надникна в кухнята.
Много е важно да подберете правилните продукти в подготовката за суши. В големите магазини като Пикадили, Хит има специални щандове с продукти.
Оризът е много важен в приготвянето на суши. Не купувайте български ориз, макар че на него пише, че е за суши. Подберете и останалите продукти много внимателно.
Едно от най-важните неща в подготовката за суши, е миенето на ориза. Трябва да се измие добре, в продължителност около 5 минути под течаща студена вода. Отдолу поставете прозрачна купа. Първите няколко минути водата ще бъде мътна, пълна с нишесте. Чак след като стане бистра, значи сте го измили добре. Оставете да се изцеди, около 20-25 минути. Оризът придобива снежно бял цвят. Сложете го да се свари на котлона, като през това време не го разбърквайте с лъжица. Също много важно правило!
Подберете свежо сурово филе сьомга. Суши се прави единствено и само със сурова риба! Пак в Пикадили или Метро можете да откриете прясно филе, което почистете от кожата. Нарежете го на 1 см ивици, не много тънки. Също изчистете и обелете авокадото, нарежете го и него на ивици. Същото направете с моркова. При краставицата отстранете вътрешната месеста част и нарежете на ивици.
След като оризът се е сварил, изцедил и изстинал го подправете добре с оцетът за суши. Самият ориз стои стегнат, лепкав и се навива идеално в нори.
За навиването на суши се нуждаете и от специална подложка. Тя ще ви помогне в навиването, за да стои рулото здраво и стегнато. Поставяме нори, ориз и филето риба. Добавяме морков или краставица. Можете да редувате авокадо, риба или морков, краставица и скариди по ваш избор. Ние направихме няколко рула със скариди и основната част със сьомга.
Завиваме стегнато руло. Забележете, че в долния край не слагаме ориз, за да може да се завие рулото идеално.
Коментари
Обожавам суши, а това тук е направено доста професионално бих казала.... Браво Койчев и Дани!
Дани, много ми допада рубриката ти!
Снимките стъпка по стъпка винаги са много полезни.
Поздравления за госта ти!
Динева, нали знаеш, че ако ти остане накрая и не знаеш какво да го правиш, винаги сме насреща! :D
Дани, Руми,
благодаря за милите думи и хубави коментари. Радвам, се че ви допада идеята за такъв начин на представяне на рецептите.
Дани, много хубав постинг. Имаш си много интересен гост. С удоволствие ще следя тази рубрика!
Много ми харесват постъпковите снимки. Евала! Предлагам нова рубрика - веднъж седмично да се събират феновете на сайта и да се прави дегустация.
Дани, хубава идея за нова рубрика :)
А и темата за мен е интересна.
Да си призная не съм опитвала суши!
Ще трябва да се коригирам!
Поздрави и усмихната, нова седмица!
Нов коментар